loading...
وب شو اینترنتی بنیاد امام صادق (ع)
نقد موبایل | قسمت اول
تبلیغات

lenzor

صندوق اشتراکی وب شو اینترنتی بنیاد امام صادق (ع)
وب شو اینترنتی بنیاد امام صادق(ع)

تبلیغات 2

مدیریت بازدید : 621 دوشنبه 26 آبان 1393 نظرات (0)

 انیمیشن «حماسه» را کریس وج کارگردانی که پیش از این «عصر یخی» را در سال 2002 و «ربات‌ها» را در سال 2005 ساخته بود، ساخته است. این فیلم براساس فیلمنامه تام جی آستل و مت امبر کارگردانی شده و تولید آن سه سال طول کشیده است.

انیمیشن اپیک

سازندگان فیلم که برای قصه فیلمنامه خود از ماجراهای کتابی پرخواننده به همین نام اثر ویلیام جویس بهره گرفته اند می‌گویند به قصه کتاب و حال و هوای آن وفادار مانده‌اند. کتاب جویس با عنوان «مردان برگ پوش و حشره‌های خوب شجاع» کتابی برای کودکان است.

این فیلم انیمیشن که در ماه می سال 2013 اکران شد، یکی از 14 فیلمی بود که در فهرست اولیه اسکار 2014 جای داشت اما به مرحله نهایی راه نیافت. این فیلم که با نقدهای مختلفی روبه رو شد در نهایت امتیاز 6.7 را از سایت آی.ام.دی.بی دریافت کرد.

انیمیشن اپیک

قهرمان اصلی داستان دختری 17 ساله به نام مری کاترین است و خط کلی داستان درباره نبرد خیر و شر. این دختر نوجوان که پدرش پروفسوری محقق است، ناخواسته وارد دنیایی اسرارآمیز می شود و در نبردی که برای نجات یک دنیای فانتزی وجود دارد، درگیر می شود.

کمپانی فوکس قرن بیستم تهیه کننده انیمیشن «حماسه» آن را با بودجه 93 میلیون دلاری ساخت و فروش کلی آن 268 میلیون دلار بود.

در فهرست نام صداپیشگان این انیمیشن شماری نام قابل توجه دیده می شود از کالین فارل گرفته تا کریستوف والتس. از دنیای موسیقی نیز نام پیت بال و بیانسه در این انیمیشن جای دارد. جاش هاچرسون، آماندا سایفرد، عزیز انصاری و  استیون تایلر دیگر صداپیشگان این انیمیشن هستند.

انیمیشن اپیک

مری کاترین قهرمان اصلی داستان که به یاد دختر ویلیام جویس (نویسنده کتاب) که در اثر بیماری چند سال قبل درگذشت، به این نام خوانده شده، با صدای آماندا شفیلد بازیگر نقش کوزت در نسخه جدید «بینوایان» در فیلم حضور دارد.

قصه‌ای فولکلور از سرزمین ایرلند

کالین فارل بازیگر ایرلندی تبار سینما به جای یکی از شخصیت‌های اصلی این انیمیشن یعنی رانین حرف زده است و جای تعجب ندارد زیرا «حماسه» محصول مشترک سینمای ایرلند و آمریکاست و بسیاری از هنرمندان ایرلندی در تولید آن همکاری و مشارکت داشته‌اند.

انیمیشن اپیک

کریس وج کارگردان فیلم درباره آن گفته است: بخش مهمی از فرهنگ مردم ایرلند در قصه این انیمیشن به نمایش درمی آید و کلیت فیلم به فرهنگ ملی مردم این سرزمین می پردازد.

در واقع همانطور که انیمشین «ریو» در شهر ریودوژانیرو رخ داده و قصه‌ای بومی داشت، «حماسه» هم همین حال و هوا را در دل فضای فانتزی جنگل های ایرلند و قصه های فولکلور آن دنبال می کند.

انیمیشن اپیک

کالین فارل که در فیلم «اسکندر» در نقش اول بازی کرده بود، مدتی است که به فیلم هایی که به نوعی در ارتباط با کودکان و نوجوانان هستند، تمایل نشان می دهد و به حضور در کمدی درام «نجات دادن آقای بنگر» محصول جدید کمپانی والت دیسنی نیز ابراز تمایل کرد.

انیمیشن اپیک

قصه از کجا شروع می شود؟

تارا ملکه سیاهپوست جنگل، روح جهان طبیعت است. او هر صد سال یک‌بار برای خود جانشینی تعیین می‌کند و با دمیده شدن روح او به غنچه ای جوان، ملکه بعدی تعیین می شود.

مری کاترین دختر پروفسور زیست شناسی که بر زندگی موجودات هوشمندی که معتقد است وجود دارند تحقیق می کند، طی حادثه ای در جنگل گم می شود و وارد داستانی می‌شود که در نهایت باید روح طبیعت را نجات دهد.

انیمیشن اپیک

رونین شخصیت اصلی دیگر قصه، سردسته محافظان ملکه است که به عنوان «برگ پوش‌ها» شناخته می شوند. ناد یکی از سربازان است که به کمک فرمانده می‌آید تا روح جنگل را حفظ کند. نیم گالو محافظ کتابخانه طومارها است. در این طومارها همه مستندات جنگل حتی رفتار حلزون‌ها ثبت می شود.

انیمیشن اپیک

مری کاترین پس از مرگ مادرش، در کنار پدرش که دانشمندی عجیب و خسته کننده است زندگی می کند. پروفسور تحقیقاتش را در زمینه شناخت جنگل و موجودات هوشمند ساکن در آن متمرکز کرده است.

انیمیشن اپیک

ملکه جنگل از میان غنچه‌ها کوچکترین را انتخاب می‌کند تا جانشین او شود، اما با حمله باگن‌ها روبه رو می شود. مندریک سردسته باگن‌ها است. او و سپاهش (حشرات) مسبب خرابی ها هستند. با وجود حمایت محافظانش، ملکه محاصره می‌شود و سرانجام رونین که سوار بر مرغی مگس‌خوار است، فرا می‌رسد و ملکه تارا را از آنجا دور می کند، اما در نبردی که به پا می‌شود پسر مندریک کشته و ملکه زخمی می شود.  

در همین زمان مری کاترین که از دست پدرش عصبانی شده، خانه را ترک می‌کند و به دنبال سگش وارد جنگل می شود. او افتادن ملکه تارا را می بیند و ملکه از قدرتش برای کوچک کردن او استفاده می‌کند و پیش از مرگ به مری کاترین می گوید غنچه را پیش یک کرم شب تاب ببرد. مری کاترین با رونین وبرگ‌پوش‌ها همراه می شود تا این وظیفه را انجام دهد.

انیمیشن اپیک

اما سردسته باگن‌ها سعی دارد تا نور ماه به غنچه نرسد و روح تاریکی در غنچه شکل بگیرد. این باعث خواهد شد که تمامی جنگل از بین برود.

در این میان مجموعه ای از ماجراها شکل می‌گیرد و گروهی از موجودات عجیب جنگل با هم جمع می شوند تا به خواست ملکه عمل کنند. ولی محل نگهداری غنچه سرانجام لو می رود و مندریک از جای آن باخبر می شود.

انیمیشن اپیک

کتابخانه طومارها مکانی است که همه وقایع جنگل در آنجا ثبت می شود و این گروه با خواندن تاریخ متوجه می شوند غنچه باید امشب زیر نور ماه کامل در بلندترین نقطه شکوفا شود. اما مندریک به مقر ماه یورش می برد و در غیاب ناد و مری کاترین، ماب، گراب و غنچه را می دزدد و امیدوار است با شکفته شدن غنچه در تاریکی، فرزندش که کشته شده، دوباره زنده شود.

انیمیشن اپیک

در ادامه ماجرا مری کاترین به خانه شان بازمی گردد تا از امکانات آنجا استفاده کند و اینجاست که متوجه می شود پدرش اطلاعات درستی از زندگی پنهان موجودات در جنگل کشف کرده بود. آنها سرانجام اسرا را آزاد می کنند و موفق به فرار می‌شوند. غنچه را به مقر ماه می‌برند و با وجود این که خفاش‌های مندریک جلوی نور ماه را می‌گیرند تا غنچه در تاریکی بشکفد اینجاست که پروفسور بومبا به کمک آنها می آید و سرانجام با کاری که همه اعضای گروه در آن نقش دارند، نور ماه به غنچه می رسد و غنچه در نور ماه می شکفد و باعث شکست باگن ها می شود.

انیمیشن اپیک

سرانجام غنچه گل «همیشه بهار» که تارا انتخاب کرده بود، جانشین او می شود. مری کاترین به اندازه واقعی بر می گردد و به عنوان دستیار پدرش در کارهای تحقیقاتی به او کمک می کند.

این داستان همانطور که از ظاهر آن پیداست بر نبرد همیشگی خیر و شر تمرکز دارد و این بار ماجرا را به دل طبیعت می برد تا ضمن استفاده از رنگ و لعاب آن بتواند کمی خلاقیت هم به ماجرا اضافه کند. شخصیت های بامزه که بعضا حیوانات کوچکی هستند به ویژه حلزون ها به دل بیننده می نشینند و در نهایت در زیر متن هم قصه ای عاشقانه روایت می شود.

اتحاد برای مبارزه با دشمنان، پیروزی همیشگی خیر در برابر شر، تاکید بر محبت و عشق و اعتماد به یکدیگر و ....نکاتی که سازندگان «حماسه» بر آن تاکید دارند. این انیمیشن که سرشار از رنگ است بیش از آنکه برای گروه سنی کودک جذاب باشد می تواند نوجوانان را به خود جلب کند و فضای داستانی آن با وجود داشتن چند قهرمان مذکر ولی به نظر نمی رسد برای پسرها جذاب باشد.

نظر منتقدان

«حماسه» (epic)  با نقدهای متفاوتی روبه رو شد. منتقدی می نویسد: با وجود این که همه موضوع روایت شده آشنا و تکراری هستند، اما انیمیشن زیبایی است و می تواند خانواده را سرگرم کند.

وب سایت متاکریتیک امتیاز 52 از 100 را به آن داده است و سینما اسکور آن را دارای درجه نامیده است.

انیمیشن اپیک

منتقد انترتینمت ویکلی داستان را فاقد ویژگی های فیلم‌های پیکسار خوانده و می نویسد فیلم همان ویژگی های طبیعت گرایی را دارد که در «آواتار» هم شاهدش بودیم اما از نظر رنگ آن را درخشان می خواند.

منتقد هالیوود ریپورتر نگاهی ترکیبی به فیلم دارد و می گوید وقتی پای انیمیشن در میان است می توان از آن دفاع کرد اما از نظر شخصیت پردازی یک دست نیست و در روند داستان همه چیز تکراری است.

انیمیشن اپیک

منتقد شیکاگو تریبیون هم از 5 ستاره تنها دو ستاره به فیلم می دهد و می گوید حفظ روند داستان و شخصیت ها دشوار است و منتقد نیویورک پست به آن تنها یک ستاره و نیم از چهار ستاره می دهد و می گوید داستان آن به درد بچه ها می خورد اما بزرگسالان تنها می توانند از زیبایی انیمیشن آن بهره ببرند.

منتقد دیگری نیز با دادن سه امتیاز از پنج امتیاز می نویسد: فیلم باوجود جنگل خیالی که به صورت سه بعدی جان گرفته، بیشتر ترسناک است.

انیمیشن اپیک

منتقد تایم نیز با دادن امتیاز C منفی می نویسد: با وجود پیشرفت تکنولوژی که امکانات زیادی برای خلق انیمیشن را پدید می آورد، اما این انیمیشن نمی تواند چیزی مشابه آثار پیکسار خلق کند و حس آثار کلاسیک آن را به جای بگذارد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
آپارات - سرویس اشتراک ویدیو

اطلاعات کاربری
آرشیو
جستجودر besadegh tv
در كل اينترنت

نویسنده ما شوید!

تقویم
آخرین اخبار
دهه فجر مبارک
آمار سایت
 • کل مطالب : 9
 • کل نظرات : 2
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 25
 • آی پی دیروز : 19
 • بازدید امروز : 65
 • باردید دیروز : 21
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 86
 • بازدید ماه : 4,192
 • بازدید سال : 6,591
 • بازدید کلی : 33,389
 • شبکه اجتماعی بنیاد امام صادق (ع)

  تبلیغات

            

  آب و هوای اصفهان